"אנחנו הדור הראשון שחש את ההשפעה של שינויי האקלים והדור האחרון שנלחם בהם".

שיקולים שכדאי להתחשב בהם כששוקלים להתקין מערכת סולארית על הגג

שיקולים שכדאי להתחשב בהם כששוקלים להתקין מערכת סולארית על הגג

מדובר במערכת פוטו וולטאית, שיודעת לקלוט את קרני השמש עמוסות הפוטונים. אותן קרני האור שנקלטות למערכת עובדות תהליך חשמלי, שלמעשה הופך אותן לזרם חשמלי שיכול לשמש להפעלת כל מכשיר חשמלי. כאשר שוקלים להתקין מערכת מסוג זה כדאי להביא בחשבון כמה וכמה שיקולים שנציג כעת.  

כיצד גודל הגג משפיע?

כאשר אתם שוקלים להתקין מערכת סולארית על הגג, אתם צריכים להביא בחשבון את העובדה הבאה. ככל שהגג יותר גדול וככל שתתקינו מערכת גדולה יותר, כך היא גם תוכל לייצר יותר חשמל. ככל שהשטח גדול יותר, כך ניתן להתקין יותר תאים פוטו וולטאים. התאים הללו שנקראים בדרך כלל גם לוחות סולאריים, מפיקים כמות מסוימת של חשמל לכל מטר רבוע. אם הגג מאוד קטן, כמות החשמל שאפשר לייצר עליו מוגבלת. כלומר, ככל שהגג גדול יותר, כך המערכת תהיה רווחית יותר. מומלץ להזמין חברה מקצועית על מנת שתמדוד את הגג ותוכל לחשב בצורה טובה, על סמך השטח הנתון, כמה חשמל תוכל המערכת לייצר אצלכם. 

יעילות המערכת ומה זאת אומרת

אמרנו אמנם שמערכת סולארית על הגג תפיק יותר חשמל ככל שהיא גדולה יותר וזו עובדה. יחד עם זאת, ישנן מערכת מסוגים שונים ולא כולן זהות ביעילות שלהן. ככל שמערכת יותר חדישה ויותר יעילה, כך היא יכולה לפעול ביעילות מיטבית כלומר יוצרת יותר חשמל. כלומר, השיקול בבחירת המערכת הוא כזה: עדיף לבחור פנלים סולאריים מחברה מתמחה, שמייצרת או משווקת ומתקינה את הלוחות החדישים והטובים ביותר. 

משך הזמן הצפוי שהמערכת צפויה להפיק חשמל

הדבר הבא שיש להתחשב בו לפני התקנה של המערכת על הגג – כמה זמן היא צפויה לפעול. אף פנל סולארי לא פועל לנצח וכמו כל מערכת, יש זמן תפעול שהוא סביר וניתן לצפות לו. אם המערכת צפויה לפעול ביעילות למשך מספיק שנים, היא גם תפיק לכם יותר רווח מעבר לעלויות ההתקנה והתחזוקה. לכן, חשוב לפני ההתקנה שיסבירו לכם כמה זמן צפויה לפעול המערכת שבחרתם, על פי תנאי הסביבה ועל פי שיקולי היצרן. מערכות חדישות וטובות פועלות יותר זמן, וללא תקלות. 

עלות המערכת ומימון ההתקנה

תחום האנרגיה הסולארית להפקת חשמל על הגג כבר קיים בארץ כמה שנים. יש לא מעט סוגי מערכות שתוכלו להתקין ותמיד חשוב שתדעו מראש מהי עלות ההתקנה. העלות אמנם יכולה להגיע לאלפים ואפילו עשרות אלפי שקלים, אבל לאורך השנים היא מחזירה את ההשקעה ומכניסה הכנסה שוטפת. אפשר לחסוך בצריכת החשמל ואפילו למכור עודפים לחברת החשמל. הבשורות הן שגם אם אין לכם כסף פנוי, תוכלו לממן את ההתקנה. השיקול, אם כן, הוא איזה בנק יהיה מוכן להלוות לכם את הכסף בתנאים יותר משתלמים. הלוואות מסוג זה מקובלות כיום בכמה וכמה בנקים מוכרים. 

הכנסות צפויות מחברת החשמל

השיקום הבא שכדאי להכיר – כמה כסף חברת החשמל מוכנה לשלם עבור הזרמת חשמל מהמערכת הסולארית. כדאי לבדוק מהו התעריף המקובל כיום ולוודא שחברת החשמל מחויבת לתעריף כזה. יש לשים לב שהדברים עשויים להשתנות אך כיום, חברת החשמל מחויבת ל-25 שנה לרכישת חשמל בתעריף מובטח. 

אישור בניה – זה הכרחי?

נסיים בבשורות טובות: התקנת מערכת סולארית על הגג ניתנת כיום לביצוע ללא אישורי בניה. זה נעשה הן בבתים פרטיים ואפילו בבניינים משותפים. כך שהפרוצדורה הרבה יותר פשוטה מכפי שחשבתם.