כיצד פועלות מערכות סולריות?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מערכות סולריות (שִמשיות) בעולם בכלל ובישראל בפרט מפיקות אנרגייה ממקור האנרגייה הזמין ביותר העומד לרשותנו – השמש. המערכות הללו רותמות את אנרגיית השמש העוצמתית לצרכים של הפקת אנרגייה ישימה וישירה – חשמל – לשימוש האנושות. שימוש באור השמש להפקת חשמל הוא הדבר הנכון וההגיוני ביותר לעשות, ולא נטעה אם נאמר שבעתיד החשמל יופק רק בדרכים טבעיות, ובשילוב מערכות ירוקות אחרות המערכות הסולריות יחליפו את השיטות הקיימות להפקת חשמל שהן יקרות, הרסניות, מזהמות, מנצלות ופוגעות במשאבי טבע יקרים.  

החשמל המופק מהמערכות הסולריות מוזרם לבתים פרטיים, למפעלי תעשייה, לאזורי מסחר וחקלאות ומשמש את כולנו בלי שנרגיש בהבדל. למעשה ההבדל היחיד שמרגישים אנשים הנהנים מהמערכות הסולריות, הוא בהוצאות החודשיות על חשמל, ואלה פוחתות פלאים הודות לשימוש באנרגייה סולרית. 

הסתקרנתם? נהדר. בואו נבדוק איך הפלא הזה פועל, ואיך אתם יכולים להצטרף לאלפי האזרחים שכבר נהנים מהאנרגייה של השמש הישראלית. 

כיצד מפיקים חשמל מאנרגייה סולרית

חשמל שמופק מאנרגייה סולרית מוזרם ישירות לבית או למפעל – הדבר תלוי בסוג ההסכם עם החברה היצרנית ובמיקום הלוחות הסולריים – ומפעיל את כל מערכות החשמל, מכשירי החשמל, גופי חימום ומערכות המיזוג ממש כמו החשמל שמפיקה חברת החשמל. אם בחרתם להתקין לוחות סולריים על גג ביתכם, הלוחות ינתבו את הזרם החשמלי שיופק מהן ישירות למערכות החשמל שלכם בתוך הבית. כמות החשמל שיופק מדי יום תלויה כמובן בחשיפה לאור השמש. בימים גשומים במיוחד כמות החשמל תהיה פחותה מהכמות שתופק בימים שרב. אך בשל העובדה שישראל היא מדינה חמה מאוד הנהנית מתשעה חודשי שמש בשנה, אין פלא שהיא גם המובילה בעולם בתחום האנרגייה הסולרית והצרכנית הגדולה ביותר של מערכות סולריות. 

מה דרוש להתקנת לוחות סולריים על גג הבית?

אפשר להתקין לוחות סולריים בכל מקום ועל כל גגות הבתים. עם זאת, אם יש לכם גג קטן מאוד ששטחו פחות מ־60 מ"ר, ההשקעה שלכם לא תהיה כדאית שכן כמות החשמל שתוכלו להפיק תהיה קטנה מאוד. חשוב מאוד שגג הבית שלכם יהיה חשוף לשמש ישירה ברוב שעות היום. גגות שמקבלים צל מעֵצים או מבתים ובניינים סמוכים לא יוכלו ליהנות מתפוקת חשמל מרבית ולפיכך לא יימצאו מתאימים להתקנת המערכת. בדרך כלל רצוי להתקין את הלוחות הסולריים כשהם פונים לכיוון דרום, ואין זה משנה אם יש לכם גג ישר או גג רעפים. אם הגג שלכם אינו מוסתר או מוצל, הוא יתאים להתקנת הלוחות ולהפקת חשמל סולרי. 

האם הלוחות הסולריים בטוחים לשימוש?

פעולות ההתקנה של הלוחות הסולריים, תחזוקתם והטיפול בהם נעשות רק בידי הצוותים המיומנים והמקצועיים של החברות המתקינות, והן אחראיות להגיע אליכם בכל מקרה של בעיה או תקלה. עם זאת, בעיות או תקלות בלוחות סולריים הן נדירות מאוד.

הלוחות הסולריים בטוחים מאוד לשימוש. לאחר שהתקנתם אותם, כל שעליכם לעשות הוא ליהנות מהאנרגייה הטובה ומהאור שהם מזרימים לביתכם וכן מהידיעה שאתם עוזרים לשפר ולשנות את עולמנו.